Zachranme gastro
775 zapojených gastro zariadení
info@zachranmegastro.sk Pridať sa k iniciatíve

Utorok, 15. 12. 2020

Kategória: Vyjadrenie

Dobrý deň, priatelia z gastra,

dnes ministerstvo dopravy zverejnilo novú podporu, ktorá je určená aj nám, reštauratérom, kaviarnikom a ostatným podnikateľom v gastrobiznise.

Jej podmienky, ako aj žiadosť, nájdete tu: www.mindop.sk/cestovnyruch. Vaše otázky vám ministerstvo sľubuje zodpovedať tu:

pomoc@mindop.sk | + 421 2 5949 4895

Pýtajte sa, píšte, volajte.

Veríme, že mnohým z Vás tento program pomôže, a že štátni úradníci budú tentokrát promptní, ústretoví a peniaze prídu extrémne rýchlo. Aj tak už strašne meškajú, oproti susedným krajinám.

Ani táto pomoc však nebude všeliekom. Upozorňujeme totiž, že stále treba akútne riešiť:

  1. fakt, že ide o výzvu de minimis, ktorá je ohraničená maximálnou sumou 200 tisíc euro na žiadateľa, ktorá sa KOMBINUJE S PODPOROU NA NÁJOMNÉ, zatiaľ zásadným spôsobom limituje aj stredne veľké podniky.

Navrhneme preto (znovu) vláde, čo najskôr dopracovať pomoc gastrosektoru podobne, ako je tomu v ČR, Rakúsku a Poľsku aj kompenzáciami mimo eurofondového rámca, priamo zo štátneho rozpočtu SR. Pevne tiež veríme, že slová o schválenej „veľkej pomoci“ (3 mil. euro na žiadateľa) sa pretavia do reality čo najskôr a nebudeme musieť čakať mesiace, ako doteraz.

  1. Maximálna podpora je 10 % z tržieb, aj to iba v mesiacoch so 100 % zatvorenou prevádzkou, čo je veľmi málo.

Navrhneme preto (znovu) ministerstvu zvýšiť spodný limit oprávnenosti žiadať (strata na vykázaných tržbách oproti minulému roku) na 20 % (dnes je to 40 %) a zdvojnásobiť percento podpory (teda pri 100 % zatvorení 20% kompenzácia tržieb).

V opačnom prípade sa môže stať, že obmedzenia a byrokracia znemožnia podnikateľom vyčerpať veľkolepo medializovaných 100 miliónov (táto suma je vyčlenená na roky 2020, 2021, 2022) podobne, ako sa veľmi slabo čerpá podpora nájomného (vyčerpaných 35 mil. z 200 mil.) z dielne MH SR.

Stále platí, že budeme radi, keď sa nám zo svojimi skúsenosťami podelíte a dáte nám aj súhlas s medializáciou vašich skúseností. Iba neustály mediálny tlak môže niečo v náš prospech zmeniť.

 Držíme Vám palce nech Vám táto pomoc „cinkne“ na účet čo najskôr. Zároveň vám chceme popriať k blížiacim sa sviatkom balík plný zdravia a veľa síl.

Ján Laš

Zachranmegastro.sk