Zachranme gastro
775 zapojených gastro zariadení
info@zachranmegastro.sk Pridať sa k iniciatíve

Dobrý deň, priatelia z gastro brandže

Kategória: Vyjadrenie

predminulý piatok sme spolu s Marekom Harbuľákom z AHRSR absolvovali stretnutie na ministerstve dopravy. Včera sme na boli na Úrade vlády spolu s premiérom Matovičom – témou bolo ako postihnuté sektory môžu pomôcť pri testovaní.

V skratke, zatiaľ dobré správy nemáme. Peniaze z dopravy, hoci sú tam veľmi ústretoví, nám pošlú reálne až budúci rok a kríza s obmedzeniami pre náš sektor tak skoro neskončí. Tu dávame do pozornosti Rakúsko, ktoré pripravuje priame preplácanie až do 80 % stratených tržieb.

Mrzí nás prístup ministerstva hospodárstva, ktoré podľa nás nezmyselne, trvá na elektronických podpisoch, ktoré mnohým vašim prenajímateľom robia problém (malý návod posielame dole). Tu zvažujeme podanie v tomto smere infožiadosť, keďže si tam dodnes na nás nikto nenašiel čas.

V rokovaniach s obomi inštitúciami pokračujeme. Na ministerstve dopravy riešime možnosť znížiť „povinný„ pokles tržieb zo 40 % na 20 % a pozorne budeme sledovať, či sa tento projekt niekde nemá zaseknúť. Už teraz je pre mnohých z nás v obrovskom časovom sklze! Viac v emaili z ministerstva nižšie.

Včera na Úrade vlády SR to bolo o testovaní. Zjednodušene pre začiatok: športovci, cirkvi, hotely a gastro máme vymyslieť (a zaplatiť vo veľkej miere) ako pravidelne testovať Slovákov a vláda nám na oplátku umožní čiastočne otvoriť. Štát dodá na takéto testovanie príslušníkov ozbrojených zložiek a materiál. My máme zohnať zvyšný personál a zdravotníkov. Takto získaný certifikát má potom platiť všade. Úprimne, dnes si nevieme veľmi predstaviť, ako reštaurácie, ktoré už dnes nemajú peniaze, môžu pomôcť. Nie sme armáda s jednotným velením a rozpočtom! Nehovoriac o tom, že naše náklady na testovanie by zrejme vysoko prevýšili možné prínosy z takto získaných gastro tržieb. Ale nechceme ísť na to negatívne, ešte tento týždeň sa k tomu máme spolu s vládnymi expertmi stretnúť a rozmýšľame usilovne nad protinávrhom. Tak nám držte palce, nech vybavíme niečo užitočné!

Peknú stredu v ťažkých časoch Vám praje

Ján Laš

Zachráňme gastro!

P.S.
Po stretnutí na ministerstve dopravy sme dostali tento mail:

… budeme veľmi radi, ak budete participovať na tvorbe konkrétnej výzvy pre „gastro“ z avizovaného balíka 100 miliónovej  schémy na záchranu domáceho cestovného ruchu na Slovensku. Vaše podnety sme zaradili medzi relevantné a budeme ich posudzovať pri špecifikácií jednotlivých výziev. Aktuálny harmonogram je takýto:

Zverejnenie novely zákona (budúci týždeň)

Schválenie schémy na PMÚ (de minimis, pre prevádzky, ktorých čerpanie neprekročí 200-tisíc eur kumulatívne zo všetkých schém de minimis platných v SR za ostatných 36 mesiacov) – cca. 2 týždne – koniec novembra

Notifikácia schémy Európskou komisiou – cca 1 mesiac od podania (začiatok decembra)

Prvé výzvy pre podnikateľov podľa schémy de minimis očakávame v decembri, vtedy by sme chceli stihnúť aj vyplatenie

Väčšie schémy (pre podniky s predpokladanou výškou nad 200-tisíc €) očakávame výzvy začiatkom roka – po schválení Európskou komisiou.

P.P.S.

Nezabudnite na užitočné linky, pomoc sa dá kombinovať:
Prvá pomoc plus: www.pomahameludom.sk/, noviny o tom písali takto: www.podnikajte.sk/financie-na-podnikanie/prva-pomoc-plus-korona-prispevky-druha-vlna

Pomoc s nájmami: https://najmy.mhsr.sk/, noviny o tom písali takto: ekonomika.pravda.sk/ludia/clanok/566125-sulik-bude-predlzovat-pomoc-s-najmami/

Ako v Rakúsku: https://www.aktuality.sk/clanok/836360/rakusko-nahradi-hotelom-a-restauraciam-straty-ktore-im-sposobi-lockdown

Viacerí z vás ste sa sťažovali, že váš prenajímateľ nevie/nechce vyplniť elektronickú žiadosť o nájomné, možno vám pomôže toto (dajte nám vedieť, keď vám úradníci nebudú chcieť pomôcť): https://najmy.mhsr.sk/faq.html

Nemáte doma počítač? Potrebujete poradiť s vyplnením elektronického formulára žiadosti o dotáciu na nájomné?

Ak nedisponujete potrebnou technikou pre elektronické podanie žiadosti o dotáciu na nájomné (PC či notebook; čítačka kariet),môžete využiť počítače v regionálnych Klientskych centrách agentúry SBA (Slovak Business Agency). Priamo v Klientskych centrách bude pre Vás pripravený počítač aj s čítačkou eID, kde si môžete žiadosť o dotáciu na nájomné elektronicky podať. V prípade, ak sa do Klientskeho centra dostavia obe strany (prenajímateľ a nájomca), žiadosť o dotáciu na nájomné je možné podať okamžite spoločne na jednom mieste. Klientske centrá SBA sú Vám k dispozícií aktuálne v 6tich krajských mestách: Prešov, Banská Bystrica, Nitra, Trenčín, Trnava a Bratislava, na dole uvedených adresách. Pracovníci centra Vám s podaním elektronickej žiadosti radi poradia.
Aby ste nestrácali čas čakaním pri obsadenosti počítača odporúčame, aby ste si vopred zistili obsadenosť a zaneprázdnenosť Klientskeho centra a prípadne sa priamo telefonicky objednali na konkrétny čas.  Kontakty a otváracie časy centier nájdete na stránke v časti KONTAKTY
Pre odborné poradenstvo prosím aj naďalej využívajte našu webovú stránku najmy.mhsr.sk, kde nájdete všetky potrebné informácie, prípadne nás môžete kontaktovať prostredníctvom najmy@mhsr.sk, kde Vám pracovníci MH SR poskytnú potrebné informácie.

Pripravovaná kompenzácia ušlých tržieb: www.mindop.sk/cestovnyruch

Zachranmegastro.sk